Δράσεις περιβαλλοντικού προγράμματος

Το σχολείο μας κατά το τρέχον σχολικό έτος 2023 -2024 υλοποίησε ένα περιβαλλοντικό πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων με τίτλο: Ρύπανση, μόλυνση και υποβάθμιση του φυσικού και ανθρωπογενούς περιβάλλοντος. Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε με τριάντα μαθητές από την Α’ τάξη με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τους: Μπαγιώργου Θεοδώρα, Διαμάντη Γεωργία και Λάμπρου Κων/νο.

Την Δευτέρα, 15 Απριλίου 2024, οι μαθητές του προγράμματος μαζί με τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς πραγματοποίησαν μονοήμερη διδακτική επίσκεψη στο πλαίσιο του προγράμματος στις πηγές του ποταμού Αχέροντα στην Γλυκή (όπου συμμετείχαν σε αθλητικές δραστηριότητες στο ποτάμι) και στις εκβολές του στο χωριό Αμμουδιά. Επίσης επισκέφθηκαν και το Νεκρομαντείο του Αχέροντα στο χωριό Μεσοπόταμος. Τέλος, η διδακτική επίσκεψη έκλεισε με περιήγηση στην Πάργα.