“Πράσινες” αθλητικές δραστηριότητες

Το ΓΕΛ Λούρου διοργάνωσε για την 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023 “Πράσινες Αθλητικές Δραστηριότητες στο δασύλλιο του Αγ. Βαρνάβα στον Λούρο Πρεβέζης.

Το σύνθημά μας ήταν: Η κίνηση δίνει Ζωή.

Μέσα από την αθλητική δράση αναδεικνύουμε τη θεμελιώδη σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ανθρώπου.

Στο δασύλλιο, αξιοποιήσαμε έναν χώρο πρασίνου κοντά στο σχολείο μας για σωματική άσκηση. Αγόρια και κορίτσια του σχολείου μας πήραν μέρος σε αγώνα δρόμου 1300m περιμετρικά του δασυλλίου.

Ευχαριστούμε θερμά την εκπαιδευτικό Φυσικής αγωγής του σχολείου μας κα Διαμάντη Συμεωνίδου Γεωργία για την οργάνωση της δραστηριότητας καθώς και όλους τους συναδέλφους του σχολείου για την βοήθειά τους. Πολλές ευχαριστίες στην Αστυνομική Διεύθυνση Πρέβεζας για την παραχώρηση ενός περιπολικού που συνόδευσε τους μαθητές για την ασφάλειά τους.

Τέλος, πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές του σχολείου για την συμμετοχή τους στην Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.